6 tipov pre jazdu v hmle

Hmlisté počasie je veľmi nebezpečné. Na tom sa zhodneme všetci, bez ohľadu na to, či sa vyskytujú na jar, na jeseň, alebo počas zimy. Pre svoje vlastnosti predstavuje vysoké riziko vzniku kolíznej situácie, čo pre nás vodičov automaticky znamená nutnosť zmeniť prístupu k šoférovaniu. Teda, nie vždy tak automaticky.

 

A prečo je hmla nebezpečný jav? V prvom rade, mení vaše vnímanie rýchlosti. Nevidíte svoje okolie (okrem toho vyšľahaného mlieka) a preto máte pocit, že sa hýbete pomalšie ako v skutočnosti. Opak je však pravdou a väčšie zošliapnutie plynového pedálu je najhorším možným riešením danej situácie. A k tomu zo štatistík vyplýva, že v hmle jazdí väčšie percento vodičov rýchlejšie ako za normálnych okolností.

 

Po druhé, je ťažké rozlíšiť medzi pohybujúcim sa predmetom a stacionárnym. V hmle je viditeľnosť obrysov veľmi obtiažna, nehovoriac o skutočnej rýchlosti, vzdialenosti, alebo dokonca veľkosti predmetu ku ktorému sa blížite, alebo ktorý sa blíži k vám. Rozum a skúsenosť nám vravia, že rozmazanejšie predmety sú predsa tie v diaľke, nie? V hmle nie tak celkom pravda.

 

Ako sa teda v hmle správať a aké sú tipy skúsených vodičov? Pozrite si prehľad v infografike.

Ako sa správať za volantom počas hmly?

6 tipov pre jazdu v hmle